Wakacyjne Hity
Image default
Europa

Minorka. Mniejsza siostra Majorki

Choć znacznie mniejsza od swej siostry Majorki, i ta wyspa może pozytywnie zaskoczyć turystów. Minorka jest równie piękna i atrakcyjna, a miejsc godnych uwagi na tej hiszpańskiej wyspie nie brakuje. Zachwyca tu Mahon – największe miasto współczesnej Minorki i jego niekwestionowana stolica, licznymi zabytkami kusi historyczne miasto Ciutadella, które dawniej pełniło rolę wyspiarskiej stolicy. Równie atrakcyjne są okolice tych ośrodków miejskich, w których można ujrzeć i malownicze krajobrazy, i ciekawe obiekty.


Mahon – stolica Minorki

Większość turystów swą wycieczkę po Minorce rozpoczyna od wizyty w tym właśnie mieście. To piękny ośrodek portowy, w którym po dziś dzień widoczne są wpływy kultury brytyjskiej. Okupacja brytyjska sprawiła, że w tym typowo śródziemnomorskim zakątku świata ujrzeć można wiele budowli typowych dla brytyjskiej stolicy. Samo miasto można zwiedzić podczas spaceru. Większość zabudowy skupiła się na klifie (powyżej portu) oraz na nadbrzeżu. Podczas spacerów turyści mogą natknąć się na liczne targowiska, w tym na tak popularne wśród wyspiarzy targi rybne.

Błędem byłoby zakładanie, że brak w Mahon ciekawych zabytków. Koniecznie trzeba zwiedzić tutejszy kościół Santa Maria, będący ciekawym przykładem gotyckiej architektury. Świątynia ta powstała pod koniec XIII wieku w miejscu, w którym stał wcześniej meczet. Mimo licznych zmian dokonanych w architekturze tej budowli w XVIII wieku, nadal ma ona swój średniowieczny charakter. Jest też najcenniejszym zabytkiem miasta i jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Drugą budowlą, która przyciąga uwagę zwiedzających, jest gmach ratuszowy, ozdobiony okazałym zegarem. Wiele uroku ma również Porto Sant Roc – jedna z najstarszych bram miejskich i jedna z nielicznych pamiątek po murach otaczających niegdyś miasto.

Osada z czasów rzymskich, czyli Ciutadella

Ciutadella ma długą historię, a w licznych publikacjach określana jest jako „rzymskie miasteczko”. Aż do XVIII wieku miasto to było najważniejszym ośrodkiem Minorki i jej stolicą. Tu czas się zatrzymał. Ludzie żyją powoli, a sprawy zawodowe zdają się być zepchnięte na dalszy plan. Tę cieszę i spokój doskonale wyczuwają turyści, szczególnie ci, którzy wyrwali się tu na urlop z wielkich metropolii. Samo miasto, choć często odwiedzane, nie posiada zbyt dobrej bazy dla turystów. Nie ma jednak powodów do narzekania – wszak w najbliższej okolicy znajdują się piękne i komfortowe letniska.

Samo miasto zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swą historyczną wartość. Jego najcenniejszym zabytkiem jest katedra, wzniesiona w XIII wieku oraz stojący przy niej pałac biskupi. Nie brak w tym mieście również wspaniałych rezydencji, z których większość została zbudowana w XIX stuleciu.

Plaże dla spragnionych wypoczynku

Minorka przyciąga miłośników zabytków, jest jednak przede wszystkim miejscem o wyjątkowych walorach wypoczynkowych. Na gości czekają tu piękne i zadbane plaże, a do tych najpiękniejszych zaliczyć można takie punkty, jak Cala En Torqueta czy Cala Presili.

Zobacz także

Spisz na Słowacji – jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć

euro

Pojezierze Litewskie: co warto zobaczyć?

euro

Grecja mniej znana

euro

Zostaw komentarz