Wakacyjne Hity
Image default
Polska

Najpopularniejsze zabytki w Polsce?

Dumą Polskiego kraju są zabytki, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To lista, na którą zostało wpisanych ponad 1000 obiektów z całego świata. Polskie zabytki wpisane na nią są najcenniejszymi obiektami, które należy wysławiać. W grupie tej znajdują się krakowskie zabytki i jego okolic, Zamek w Malborku, Białowieski Park Narodowych oraz inne popularne miejsca.

Okoliczne i krakowskie zabytki

Faktem wiadomym jest to, że w grupie „krakowskie zabytki na liście UNESCO” znajduje się Wawel. Ten zamek królewski ma powierzchnię ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych i wraz ze Starym Miastem stanowią najważniejszą atrakcję Krakowa. Miejsce to brało udział w wielu istotnych dla kraju wydarzeniach historycznych takich jak np. koronacje Królów Polskich. Obecnie to miejsce dostępne turystom, w którym można podziwiać wiele wystaw stałych, na które składa się 8 ekspozycji oraz czasowych.

W okolicy Krakowa znajduje się Wieliczka. W mieście tym znajduje się kolejny punkt wpisany na Listę UNESCO w 1978 roku. Mowa tutaj o Kopalni Soli w Wieliczce. Jej powstanie zawdzięcza się świętej Kindze. W okresie największego rozwoju to właśnie Kopalnia była źródłem 1/3 dochodu całego państwa. Współcześnie to miejsce mocno turystyczne, które co roku odwiedza milion turystów, z czego większość to obcokrajowcy, a głównie turyści pochodzący z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Kolejnym zabytkiem małopolskim należącym do Listy UNESCO od 1979 roku jest Auschwitz-Birkenau. To zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, które znajdują się na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, które tworzą trzy znane historii miejsca: Auschwitz I (Oświęcim), Auschwitz II-Birkenau (Brzezinka) oraz Auschwitz III Monowitz (Monowice). Miejsce to jest symbolem okrutnego ludobójstwa.

Zabytki w Polsce

Pozostałe popularne polskie zabytki na liście UNESCO

Zamek w Malborku to kolejny bardzo znany Polski zabytek. To największy zamek pod kątem powierzchni na całym świecie. To historyczne miejsce, które powstało w XIII wieku, a często było rekonstruowane na skutek licznych natarć i oblężeń. Współcześnie to najbardziej spektakularna atrakcja znajdująca się w województwie pomorskim.

Innym zabytkiem umieszczonym na liście UNESCO jest Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. Należy ona do grupy cerkwi łemkowskich wznoszonych w Karpatach. Istnieje już od 1600 roku, do dziś jednak zachowała się częściowo, stanowiąc element bryły jaką stanowi dzisiejsza zakrystia. Ponadto dokonano zmiany jej położenia na skutek zagrożenia powodziowego.

To, że zabytki UNESCO w Polsce są różnorodne potwierdza Hala Stulecia we Wrocławiu, która również znalazła się na tej liście w 2006 roku. Oprócz samej Hali do światowego dziedzictwa został wpisany także zespół architektoniczny obejmujący Pergolę, Pawilon Czterech Kopuł oraz Iglicę. Często obiekt ten nazywany jest Halą Ludową, co wywodzi się od nazwy spółki ją zarządzającą. Na liście UNESCO znajdziemy ją natomiast pod terminem Hala Stulecia.

W grupie polskich zabytków na liście UNESCO znajdziemy również Białowieski Park Narodowy, Kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, Kościół Pokoju w Świdnicy czy Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.

Zobacz także

Obowiązkowy dodatek każdego modnego mężczyzny – okulary przeciwsłoneczne!

redakcja serwisu

Jak wybrać najlepsze miejsce na noclegi w górach?

redakcja serwisu

Urlop w mieście – lepiej latem czy zimą?

redakcja serwisu

Zostaw komentarz