Wakacyjne Hity
Image default
Europa

Europejskie stolice mody – gdzie pojechać na weekendowe zakupy?

Europa to idealne miejsce dla miłośników zakupów i mody. Można tu znaleźć nie tylko najlepsze sklepy na świecie i centra handlowe, ale również wybrać się na jedno z najpopularniejszych wydarzeń w roku związanych z branżą odzieżową. Jest kilka miast na starym kontynencie, które mają ogromny wpływ na światowe trendy, a moda należy do ważnej gałęzi gospodarki tych miejsc. Oprócz tradycyjnego zwiedzania miast europejskich (o których przeczytasz tutaj) warto zafundować sobie nową garderobę i wiele wspaniałych dodatków od najlepszych światowych projektantów. Które miasta uważane są za stolice mody do których warto pojechać?

Paryż

Nie jest zaskakujące, że kiedy myślimy o modzie pierwsze co przychodzi nam do głowy to Paryż. To właśnie miejsce uznaje się za najstarszą stolicę modową na świecie. Powstawały tu pierwsze pracownie luksusowego krawiectwa tworzące na zamówienie dla bogatych klientów i wydawano pierwsze czasopisma o tej branży. Miasto Świateł jest domem dla najlepszych szkół mody i uczelni artystycznych na świecie. Wielu z najbardziej znanych projektantów odzieży to Francuzi. Tworzyli tutaj Yves Saint Laurent, Christian Dior, Coco Chanel czy Jean-Paul Gaultier. W Paryżu powstało wiele ekskluzywnych domów handlowych i butików. Do dzisiaj najlepsze sklepy, w których można robić zakupy znajdują się na Avenue Montaigne, Rue de la Paix oraz Sure Saint-Honore. Dwa razy w roku odbywają się w Paryżu pokazy w ramach Fashion Week, które przyciągają wielu klientów, gwiazdy show-biznesu, redaktorów magazynów mody, a także zwykłych turystów.

Londyn

Londyn był zawsze niesamowicie innowacyjny jeśli chodzi o modę czy sztukę. Podobnie jak w Paryżu mieszczą się tutaj najlepsze szkoły mody z których za najbardziej prestiżowe uznaje się Central Saint Martins i London College of Fashion. Tworzą tu również słynni projektanci jak Alexander McQueen, Stella McCartney i Christopher Kane. Na zakupy w Londynie najlepiej wybrać się do Oxford Street, gdzie do dzisiaj znajdują się słynne domy towarowe i sklepy znanych sieciówek. Jeżeli chodzi o zakupy ekskluzywnych ubrań z najnowszych kolekcji to trzeba udać się na New Bond Street. Londyn jest kolejnym miastem, które przyciąga tłumy ludzi w lutym i we wrześniu, kiedy obywa się Fashion Week.

Mediolan

To Mediolan, a nie Rzym uznawany jest za najważniejsze miasto mody we Włoszech. Podczas odbywającego się tutaj Milan Fashion Week w wydarzeniach biorą udział głównie najbardziej elitarni członkowie branży modowej znani ze światowego kunsztu i najwyższej jakości swoich dzieł. Miasto zasłynęło na świecie dzięki takim artystom jak: Giorgio Armani, Gianni Versace, Domenico Dolce , Stefano Gabbana i Miuccia Prada. Sklepy głównych marek, liczne butiki z odzieżą i biżuterią znaleźć można w dzielnicy mody zwanej Quadrilatero d’Oro (Złoty Kwadrat).

Berlin

Jeśli nie chcemy wyjeżdżać daleko poza Polskę warto wziąć pod uwagę naszych sąsiadów. Berlin od kilku lat należy do 10 najważniejszych miast mody na świecie i to z kilku powodów. Z Niemiec pochodzą tacy projektanci jak Hugo Boss czy Karl Lagerfeld. Również tutaj znajduje się wiele słynnych szkół mody i podobnie jak w pozostałych miastach w Berlinie odbywają się targi Fashion Week, które zdobyły sławę dzięki temu, że przedstawiano tam dzieła młodych projektantów. Na zakupy w stolicy Niemiec koniecznie trzeba wybrać się do Kurfürstenstrasse zwaną „aleją próżności”, gdzie mieszczą się sklepy najpopularniejszych domów mody.

Zobacz także

Włoskie atrakcje: Padwa

euro

Turystyczny potencjał Macedonii

euro

Skarby Szwecji: Karlskrona

euro

Zostaw komentarz