Wakacyjne Hity
Image default
Bez kategorii

Jak zostać sternikiem motorowodnym?

Osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem łodzi motorowodnych, nie posiadając odpowiednich uprawnień, mogą wypożyczać jedynie niewielkie jednostki z ograniczoną mocą silnika. Dlatego większość osób zainteresowanych żeglarstwem, decyduje się na to, by zdobyć odpowiednie uprawnienia, aby móc kierować większymi jednostkami. Żeby zostać sternikiem motorowodnym, należy zdobyć patent, który otrzymuje się po ukończeniu odpowiedniego kursu. Kto jednak może uczęszczać na takie szkolenie i jakie kryteria należy spełnić, aby zostać sternikiem motorowodnym? Podpowiadamy.

Kto może zostać sternikiem motorowodnym?

Sternikiem motorowodnym może zostać każda osoba, która ukończy specjalny kurs i zda pozytywnie kończący go egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Na takie szkolenie mogą zapisać się osoby, które skończyły 14 lat. Żeby jednak mogły uczęszczać na zajęcia, muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego. Sternik motorowodny nie musi być więc osobą pełnoletnią. Kończąc taki kurs w wieku poniżej 16 lat, musimy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Szkolenie takie mogą ukończyć również osoby pełnoletnie, niezależnie od wieku czy płci.

Co daje patent sternika motorowodnego?

Żeby zostać sternikiem motorowodnym, należy ukończyć specjalny kurs, a następnie zdać egzamin i jest to pierwszy stopień wtajemniczenia, który pozwala nam samodzielnie prowadzić jacht po wodach śródlądowych. Patent ten pozwala prowadzić jacht motorowy o długości do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej. Jak już wcześniej wspomniano, sternikiem może zostać każda osoba już w wieku 14 lat. Jednak do ukończenia 16 roku życia będą ją obowiązywały dodatkowe ograniczenia dotyczące mocy stosowanego w łodzi silnika, która nie może przekraczać 80 KM. Z kolei po ukończeniu 18 roku życia i odbyciu kursu, a także co najmniej dwóch rejsach po wodach morskich w łącznym czasie 200 godzin żeglugi, możemy iść na kolejny kurs, czyli na sternika morskiego.

Jak wygląda kurs na sternika motorowodnego

Kurs na sternika motorowodnego organizowany jest w wielu różnych ośrodkach. Zazwyczaj takie szkolenie odbywa się w trybie weekendowym i wówczas osoby uczęszczające na nie poznają praktykę. Teorii z kolei mogą uczyć się samodzielnie w domu z materiałów przesłanych im wcześniej przez szkoleniowca. Dzięki temu rozpoczynając zajęcia praktyczne, uczestnicy kursu posiadają już wiedzę teoretyczną niezbędną do ukończenia takiego szkolenia. Podczas kursu na patent sternika motorowodnego poznajemy zagadnienia dotyczące budowy i obsługi jachtu, ratownictwa, metodologii czy przepisów. Na samym końcu musimy zdać egzamin na sternika motorowodnego, który składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na egzaminie praktycznym należy wykonać manewr podejścia do człowieka, wejścia w ślizg oraz cumowania. Z kolei egzamin teoretyczny składa się z 75 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru z wiedzy ogólnej o żeglarstwie motorowodnym.

Zobacz także

Farbowanie włosów przed wakacjami – kiedy jest ostatni dzwonek?

redakcja serwisu

Jak zorganizować udaną majówkę w górach, wybierając odpowiedni hotel?

redakcja serwisu

Gdzie warto zamawiać softshelle na wyprawę i do lasu?

redakcja serwisu

Zostaw komentarz