Wakacyjne Hity
Image default
Polska

Podziemne atrakcje: Jaskinia Głęboka

Jeszcze do niedawna była ona niedostępna dla zwiedzających. Dziś jest wspaniałą atrakcją, dzięki której do Podlesic zaczynają zaglądać wycieczki z całej Polski. Jaskinia Głęboka w Podlesicach to ciekawa trasa podziemna, która pozwala poznać wnętrze słynnej Góry Zborów. To jedno z najciekawszych miejsc, jakim może się obecnie pochwalić Jura Krakowsko – Częstochowska.


Choć jaskinia ta została w znacznym stopniu przekształcona przez człowieka, z pewnością warto ją zwiedzić. Miejsce, w którym niegdyś prowadzono eksploatację kalcytu na szeroką skalę, z pewnością przyciąga uwagę. Chętnie zaglądają tu miłośnicy historii, gdyż kamieniołom, nad którym znajduje się wejście do jaskini, był w czasie II wojny światowej miejscem prowadzenia prac przymusowych.

Jaskinia Głęboka – z kart historii

Niemcy wykorzystywali tu jeńców do pracy przy wydobyciu kalcytu, a sama Góra Zborów była ważnym punktem strategicznym w ich wojennych planach. Dziś jaskinia może się pochwalić ciekawą trasą turystyczną, a w czasie zwiedzania jej wnętrza można podziwiać pozostałości jej szaty naciekowej. Jaskinia ta jest też miejscem bardzo atrakcyjnym z przyrodniczego punktu widzenia. W jej wnętrzu żyją m. in. nietoperze oraz ciekawe gatunki pająków, które najczęściej można zobaczyć tuż przy wejściu do jaskini.

Jaskinia Głęboka, a moda

Moda na zwiedzanie Jaskini Głębokiej oraz na wspinanie się na skałkach w rejonie Góry Zborów sprawiły, że wycieczki coraz chętniej zaglądają do Podlesic. Jura zmieniła tu swój charakter w ostatnich latach, dzięki czemu turyści mogą tu liczyć na coraz lepsze warunki pobytu. W samych Podlesicach można znaleźć bez problemu noclegi, a na turystów czeka i wielki zajazd z polem namiotowym, i wiele kwater prywatnych. Tanie noclegi można tez znaleźć w okolicznych miejscowościach, np. w Morsku oraz w Rzędkowicach.

Zobacz także

Początki ze stylem łyżwowym – od czego zacząć?

redakcja serwisu

Jak skutecznie znaleźć nocleg nad morzem?

redakcja serwisu

Co robić nad Zalewem Zegrzyńskim?

redakcja serwisu

Zostaw komentarz