Wakacyjne Hity
Image default
Polska

Spacerkiem przez Wałbrzych

Jest miastem pięknym i ciekawym, któremu w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wałbrzych to ciekawe zabytki techniki oraz perełki architektury, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Gdzie warto się wybrać?


Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta? Dla wielu z nas Wałbrzych to przede wszystkim tak znane atrakcje, jak zamek Książ czy palmiarnia w Lubiechowie. Warto jednak pamiętać, że i w ścisłym sercu tego miasta czekają ciekawe obiekty. Z pewnością wielu wrażeń każdemu miłośnikowi historii dostarczy spacer po tutejszej starówce. Do dziś może się ona pochwalić kolekcją pięknych domów oraz zabytkowych kamienic. Czeka tu sporo zabytków, które – choć mniej znane turystom – zachwycają swym urokiem.

Wałbrzych – zamek Czettritzów

Znajduje się wśród nich zamek Czettritzów, kusi też klasycystyczny pałac Albertich. W murach tego drugiego zabytku mieści się obecnie Muzeum Okręgowe, gromadzące zabytki związane z dziejami miasta i losami jego najważniejszych mieszkańców. Na miłośników sztuki sakralnej czeka z kolei piękne Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Jest to najstarszy kościół w Wałbrzychu, który obecnie zachwyca barokową formą, nadaną mu podczas przebudowy w XVIII stuleciu.

Wałbrzych – statua Matki Bożej Bolesnej

Mimo to w kościelnym wnętrzu zachował się cenny zabytek sakralny – piętnastowieczna statua Matki Bożej Bolesnej, umieszczona w ołtarzu głównym. Innym kościołem, do którego w czasie wycieczki po Wałbrzychu warto zajrzeć, jest pochodząca z XIX stulecia kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów. W gronie zabytków industrialnych wyróżnia się z kolei Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, zajmująca tereny po dawnej KWK „Julia”. Można tu obecnie zwiedzić Muzeum Przemysłu i Techniki – jedną z większych ciekawostek tego typu na terenie Dolnego Śląska.

Zobacz także

Jak skutecznie znaleźć nocleg nad morzem?

redakcja serwisu

Co można zobaczyć w okolicach Wisły?

redakcja serwisu

Co warto wiedzieć przed wynajęciem apartamentu w Zakopanem? Poradnik turysty

euro

Zostaw komentarz