Wakacyjne Hity
Image default
Polska

Początki ze stylem łyżwowym – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem przygody z narciarstwem biegowym, warto zastanowić się nad wyborem danego stylu. Dyscyplina ta posiada dwa główne style: klasyczny i łyżwowy. Do każdego z nich istnieją zupełnie inne narty. Zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt jest jednym z najważniejszych czynników narciarstwa biegowego. Warto wiedzieć czym dane narty się różnią oraz czym charakteryzują się oba style narciarstwa oraz jak rozpocząć przygodę z narciarstwem łyżwowym.

Charakterystyka stylu klasycznego

Jest to styl, którym pierwotnie posługiwali się pierwotnie narciarze biegowi i odzwierciedla naturalny dla człowieka krok. Zaleca się, by przygodę z narciarstwem biegowym rozpoczynać od stylu klasycznego. Posiada on kilka modyfikacji, takich jak naprzemianstronny krok, jodełka, bez krok czy jednokrok. Technika ta jest najbezpieczniejszą spośród wszystkich technik tego sportu. Posiada tory, dzięki którym można zachować zdrową postawę ciała oraz charakteryzuje się symetrią chodu, co zapobiega nadmiernemu przeciążeniu jednej strony ciała. Wiele osób rzuca się na głęboką wodę i rozpoczyna naukę od stylu dowolnego. Jednak nie jest to najlepszy pomysł zważając na brak doświadczenia. Styl łyżwowy zaleca się doświadczonym narciarzom biegowym. Dla osób zaczynających naukę stylu klasycznego warto zaopatrzyć się w narty z łuską lub z foką. Dzięki nim możliwe jest odbicie na trasie. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie dla początkujących.

Charakterystyka stylu łyżwowego – od czego zacząć?

Styl łyżwowy, zwany dowolnym jest znacznie szybszą techniką narciarstwa biegowego. Nazwa wzięła się od podobieństwa ruchów do jazdy na łyżwach. Wymaga ona użycia większej ilości siły podczas biegu, dlatego jest uważana za cięższą od techniki stylu klasycznego. Niestety styl łyżwowy częściej prowadzi do większych obciążeń i kontuzji wśród narciarzy. Wynika to z ustawienia stopy i częstszego narażania stawów kolanowych. W dodatku styl ten nie jest stylem symetrycznym, a dokładniej może prowadzić do wad podstawy poprzez dystonię mięśniową spowodowaną jedną stale wysuniętą ręką do przodu. Przed przystąpieniem do nauki stylu łyżwowego warto dokładnie przećwiczyć styl klasyczny i dobrze się w nim czuć. Dodatkowo przestawianie się na styl dowolny powinno następować stopniowo, z racji większego stopnia trudności. Jest on przeznaczony głównie dla profesjonalistów. Narciarzom biegowym uprawiających ten sport jedynie dla przyjemności i świeżego powierza, zaleca się stosowanie stylu klasycznego, który nie generuje tak często kontuzji. Jednak styl łyżwowy jest o wiele ciekawszy i pobudza większą kreatywność. Ważne jest, by wyposażyć się w odpowiedni do tego sprzęt styl łyżwowy dostępny w sklepie Decathlon. Odpowiednie buty bądź kijki narciarskie są podstawą do prawidłowego korzystania z techniki stylu dowolnego, czego warto szukać w asortymencie sklepu. Narty są krótsze od tych do biegu klasycznego, dlatego przy zakupie sprzętu, warto wziąć pod uwagę swoją masę ciała.

Podsumowując, bieg narciarski jest świetnym sportem dającym wiele przyjemności, ale także będącym niebezpiecznym dla postawy naszego ciała. Warto przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie, by móc w pełni cieszyć się walorami tej dyscypliny przez długie lata. Przygodę ze stylem łyżwowym warto zacząć od długotrwałych ćwiczeń stylu klasycznego oraz doboru odpowiedniego sprzętu.

Zobacz także

Wydarzenia kulturalne w Krakowie dla dzieci i dorosłych

euro

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem

euro

Górskie uzdrowiska. Krynica

euro

Zostaw komentarz