Wakacyjne Hity
Image default
Europa

Jakie miejsca warto zobaczyć na Węgrzech?

Węgry to kraj, który może nie jest najbardziej popularnym kierunkiem na wakacje, ale zdecydowanie jest to miejsce, do którego warto pojechać. Powodów jest kilka. Wakacje tam nie kosztują fortuny, Polskę łączy wiele z Węgrami, a co najważniejsze jest tam mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć na Węgrzech?

Węgry są krajem, który turyści nie uwzględniają tak często, jak: Hiszpanię czy Włochy, gdy planują wycieczki objazdowe po Europie. Natomiast jest to państwo, które nie narzeka na ilość atrakcji turystycznych, różnych zabytków oraz pięknych miejsc. Poniżej znajdują się niektóre z nich, które warto odwiedzić i zobaczyć.

Budapeszt

Wycieczka na Węgry nie może być zrealizowane bez odwiedzenia Budapesztu, który jest stolicą oraz największym miastem, znajdującym się na Węgrzech. Ta metropolia to ogromny ośrodek kulturowy, naukowy i turystyczny. Turyści mogą napawać się widokiem miasta, stojąc na szczycie wzgórza Gellerta czy zwiedzać takie zabytki jak: Plac Bohaterów, będący jednym z największych placów w Budapeszcie czy kaplica Świętej Prawicy, w której jest przechowywana zmumifikowana prawa dłoń pierwszego króla Węgier.

Szentendre

Szentendre jest miastem, położonym nad Dunajem oraz zamieszkałym przez około 26 tysięcy mieszkańców. Ten urokliwy ośrodek turystyczno-wypoczynkowy jest prawdopodobnie najbardziej śródziemnomorskim miasteczkiem, znajdującym się blisko Polski. Owe miasteczko upodobali sobie zwłaszcza od XX wieku artyści, którzy w miejscowych galeriach, wystawiali swoje najnowsze dzieła. Pełno tam krętych oraz wąskich uliczek, muzeów, zieleni oraz pięknych widoków. Centrum Szentendre jest trójkątny rynek Fo Ter, który jest świetną bazą wypadową na dalsze, swobodne zwiedzanie miasteczka.

Esztergom

Esztergom, znany również jako Ostrzyhom jest miastem, położonym w północnych Węgrach nad Dunajem oraz zamieszkałym przez około 30 tysięcy mieszkańców. Ostrzyhom jest jednym z najstarszych miast na Węgrzech i liczy sobie ponad 1000 lat. Przez część osób owo miasto nazywane jest ”węgierskim Watykanem”. Największą atrakcję, jaką można zobaczyć, udając się do Esztergom, jest ogromna, piękna Bazylika św. Wojciecha, która jest największym kościołem, znajdującym się na Węgrzech. Zbudowana została w klasycystycznym stylu w latach 1822-1856 i po dziś dzień robi świetne wrażenie. W środku budynku możliwa jest do zwiedzenia kaplica Bakocza, a także bardzo cenny skarbiec katedralny. Oprócz bazyliki, w Esztergom znajdują się również takie zabytki jak: most Marii Walerii czy mauretańska synagoga z 1888 roku.

Heviz

Heviz to miasteczko uzdrowiskowe, które jest położone na zachód od Balatonu i liczy sobie ponad 4 tysiące mieszkańców. W tym założonym w 1992 roku miasteczku znajduje się największe jezioro termalne w Europie, które jest poza tym dostępnym dla każdego kąpieliskiem leczniczym. Temperatura wody w owym jeziorze nigdy nie spada poniżej 22 stopni Celsjusza, a jego głębokość sięga nawet 38 metrów.

Eger

Eger to miasto o powierzchni ponad 90 km2, które położone jest nad potokiem Eger. Te malownicze miejsce z bogatą historią pełne jest barokowych zabytków, uroczych widoków oraz źródeł termalnych, posiadających zdrowotne właściwości. Turysta może degustować regionalne wina w Dolinie Pięknej Pani, zwiedzić kościół Minorytów czy zobaczyć Górę zamkową z zamkiem, który zasłynął z heroicznej obrony przed Turkami.

Pecz

Pecz jest miastem w południowych Węgrzech, liczącym sobie ponad 145 tysięcy mieszkańców. Jego historia jest bardzo bogata i sięga czasów rzymskich, kiedy utworzono tam kolonię Sopianae. Ów miejsce od pierwszej wizyty potrafi zauroczyć turystę, oferując mu spokojną, śródziemnomorską atmosferę, egzotyczny klimat miasta oraz mnogość zabytków, wartych zwiedzenia jak: plac Szechenyi czy kompleks grobowców z IV w.n.e.

Siofok

Siofok jest największym, turystycznym miastem, położonym na Węgrzech. Liczy sobie ono ponad 24 tysiące mieszkańców i często nazywane jest letnią stolicą Węgier. Siłą tego miejsca są plaże, a jedną z nich jest Wielka Plaża (Nagy Strand), przy której znajduje się promenada Petofi oraz barwny jarmark wakacyjny. W Siofok warte odwiedzenia jest również akwarium Korall, które jest największym akwarium morskim na Węgrzech.

Veszprem

Veszprem to miasto położone około 110 km od Budapesztu. Liczebność mieszkańców w owym mieście wynosi ponad 64 tysiące. Według niektórych legend Veszprem powstało w podobny sposób do Rzymu, czyli zostało założone na 7 wzgórzach. Poza tym należy wspomnieć, że miasto było stolicą pierwszego biskupstwa, jakie się pojawiło na Węgrzech. Udając się do Veszprem, warto zwiedzić takie miejsca jak: Wzgórze Zamkowe oraz starówkę miasta.

Węgry to piękny kraj, posiadający bogatą historię oraz mnóstwo zabytków, o czym świadczy powyższa lista.

Zobacz także

Wyjazdy na narty autokarem – pomysł tanie wakacje w zimowej scenerii

redakcja serwisu

Hiszpańskie wyspy – wycieczka

euro

Najmodniejsze kurorty Lanzarote: gdzie można wypocząć najlepiej?

euro

Zostaw komentarz