Wakacyjne Hity
Image default
Bez kategorii

Dlaczego warto odwiedzić Zator?

Na jednodniową wycieczkę, weekend czy krótki urlop warto wybrać miejsce, które zachwyca lokalizacją i atrakcjami dla całej rodziny. Niewiele jest małopolskich miejscowości położonych tak malowniczo między stawami, jak Zator. Swój turystyczny klimat zawdzięcza on dwóm znajdującym się tam parkom rozrywki. Są to znane w całej Polsce Zatorland i Energylandia. Także fani pieszych wypraw miło spędzą czas, wędrując np. na pobliską Górę Żar.

Zator – położenie i dojazd

Miasto leży nad Skawą między Katowicami i Krakowem w Kotlinie Oświęcimskiej znanej jako Dolina Karpia. Z dawnej stolicy Polski można dostać się tam już w niespełna godzinę, natomiast podróż z Warszawy zajmie około 4 godzin. Turyści spoza Małopolski mogą zarezerwować wygodny nocleg w Zatorze. Spędzając w tym miejscu kilka dni, goście zobaczą wszystkie okoliczne atrakcje, można również pojechać w Tatry. To wspaniała baza wypadowa m.in. do:

 • Zakopanego (ok. 2 h),

 • Białki Tatrzańskiej (1,5 h),

 • Czorsztyna (2 h),

 • Niedzicy (2 h),

 • Wieliczki (1 h).

Atrakcje w pobliżu

Dolina Dolnej Skawy to Obszar Natura 2000. Jest to zatem wspaniałe miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu. W okolicach znajduje się kilka atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć. Należą do nich:

 • Zatorland mieszczący Park Dinozaurów, Park Owadów, Park Mitologii i Lunapark,

 • Energylandia – ogromny park rozrywki dla dzieci i dorosłych,

 • Park Inwałd, w którym można obejrzeć miniatury znanych budowli architektonicznych, odwiedzić Dinolandię, Park Średniowieczny, Mini Zoo oraz Ogród Jana Pawła II,

 • pałac i Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie,

 • Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa,

 • Skansen w Wygiełzowie.

Warte uwagi zabytki w Zatorze to m.in. kościół z XIV w. i Zamek Książęcy z XV w. przebudowany na klasycystyczny pałac, który był siedzibą książąt zatorskich oraz otaczający go park. Goście mogą podziwiać też budowle związane z historią techniki i przemysłu w regionie. W Katowicach znajduje się zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec wpisane na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego. Na Górze Żar można natomiast zobaczyć jedną z nielicznych polskich elektrowni szczytowo-pompowych.

Gdzie się zatrzymać?

Dla turystów przyjeżdżających na południe kraju przygotowano liczne obiekty noclegowe o najlepszym standardzie. Komfortowe noclegi w Zatorze można rezerwować przez cały rok.

W województwie jest wiele atrakcji dostępnych zarówno latem, jak i zimą, a gdy w górach spadnie śnieg, dobrym pomysłem jest wycieczka na narty. By zapewnić sobie prawdziwy odpoczynek, warto wybrać obiekt hotelowy oferujący wygodne domki lub apartamenty onajwyższym standardzie.

Weekend lub dłuższy wypoczynek

Kotlina Oświęcimska to idealne miejsce na weekendową wycieczkę dla mieszkańców Małopolski, a dla gości z innych województw atrakcyjna propozycja na dłuższy wyjazd. Niezwykle bogata oferta turystyczna i tereny objęte ochroną jako Obszary Natura 2000 zachęcają do spędzenia czasu na łonie przyrody. Parki rozrywki, ogrody tematyczne oraz zabytki architektury i przemysłu sprawiają, że to niezwykły region oferujący przyjezdnym liczne atrakcje.

Zobacz także

Aquawakacje w parku wodnym – dlaczego warto się na nie zdecydować?

redakcja serwisu

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu gogli snowboardowych?

redakcja serwisu

Last minute w marcu – gdzie warto polecieć?

redakcja serwisu

Zostaw komentarz