Wakacyjne Hity
Image default
Polska

Z jakich atrakcji warto skorzystać będąc w Giżycku?

Fani Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z pewnością kojarzą, położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, miasto Giżycko. Miejsce to nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce nie bez powodu, w okresie wakacyjnym tłumy turystów oblegają to piękne miejsce. Wybierając się w te rejony, warto dowiedzieć się jakie miejsca trzeba zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać, aby w pełni wykorzystać czas spędzony w tym mieście. 

Port Giżycko, molo, jeziora

Wyprawę po Giżycku warto oczywiście zacząć od sztandarowej atrakcji, jaką jest port. Każdy, kto choć raz miał okazję żeglować po mazurskim szlaku z pewnością, odwiedził to miejsce. Właściwie to możemy znaleźć tam aż kilkanaście portów z setkami miejsc do cumowania. Największym z nich jest Ekomarina, oddalona jest ona od centrum miasta o jedyne 0,5 km. Idąc dalej nabrzeżem jeziora Niegocin, możemy natrafić na wiszący most, z którego rozpościera się niezwykły widok na promenadę, której nie braknie elementów zieleni. Fani kąpieli w jeziorze mogą skorzystać też ze znajdującej się nieopodal plaży miejskiej, na której znajdują się różne atrakcje turystyczne. Giżycko pochwalić się może także bogatą strefą gastronomiczną.

Zabytki i miejsca historyczne

Zabytkiem, który trzeba zobaczyć w Giżycku jest zdecydowanie Twierdza Boyen. Powstała ona w XIX wieku i pełniła strategiczną rolę na przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin. Ma ona charakterystyczny kształt gwiazdy. Odwiedzić można znajdujące się tam muzeum, przejść ścieżką edukacyjną z przewodnikiem lub wziąć udział w rekonstrukcji historycznej czy koncercie, które są tam często organizowane.

Kolejnym obiektem wartym uwagi jest most obrotowy na kanale Łuczańskim. Został on zbudowany pod koniec XIX wieku i obecnie jest jedynym w kraju, a jednym z niewielu w Europie, tego typu zabytkiem techniki. U operatora przeprawy można nawet uzyskać pamiątkową pieczątkę potwierdzającą obecność na moście.

Na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Wodociągowej znajduje się punkt widokowy- Wieża Ciśnień. Jest to ponad stuletnia budowla wzniesiona w stylu neogotyckim, która niegdyś zapewniała mieszkańcom miasta bieżącą wodę. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć obrazy, zdjęcia oraz przedmioty codziennego użytku pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy z panoramą na całe Giżycko.

Następnym ciekawym zabytkiem jest zamek wybudowany w XIV wieku przez zakon krzyżacki. Budynek przez lata służył jako twierdza, rezydencja polskich książąt, a także siedziba oficerów Twierdzy Boyen. Obecnie został on odbudowany i powstał w nim czterogwiazdkowy hotel St. Bruno, który zapewnia gościom między innymi SPA oraz basen.

Atrakcje na deszczowy dzień

Pogoda niestety nie zawsze idzie w parze z naszymi urlopowymi planami i czasem może zaskoczyć nas deszcz, więc można zwrócić uwagę również na Giżycko atrakcje turystyczne znajdujące się pod dachem. Do wyboru mamy między innymi kręgielnie Bowling Pub, gdzie zagrać można ponadto w bilard. Swoich sił spróbować można także w ,,Pokojach zagadek”, czyli atrakcji typu escape room. Jak widać, wypoczywając w Giżycku możemy poznać zarówno trochę historii jak i zrelaksować się korzystając z fascynujących rozrywek.

Zobacz także

Luksusowe apartamenty w górach – kiedy warto się na nie zdecydować?

redakcja serwisu

Krynica Zdrój i okolice – te miejsca musisz zobaczyć!

redakcja serwisu

Jak skutecznie znaleźć nocleg nad morzem?

redakcja serwisu

Zostaw komentarz