Wakacyjne Hity
Image default
Europa

Skarby Szwecji: Karlskrona

Staje się coraz chętniej odwiedzanym przez turystów krajem, a jej zabytki zdobywają coraz większe uznanie. Szwecja to państwo, które miłośnikom historii, pięknej zabudowy i wspaniałych krajobrazów może zaoferować wiele. W gronie miejscowości, które mogą się w tym państwie okazać szczególnie kuszącym celem wycieczki, znalazła się Karlskrona. To miasto do dziś zachwyca atmosferą typową dla miast z przełomu XVII i XVIII wieku, a ze względu na swą zabudowę znalazło się na liście UNESCO. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Karlskrona – wizyta na Wielkim Rynku

Większość turystów swe wycieczki po mieście zaczyna od wizyty na Wielkim Rynku. To jeden z największych rynków, jakim może się poszczycić nie tylko Szwecja, ale i cała Skandynawia. Rozmiary tego placu najlepiej świadczą o roli, jaką musiała odgrywać w przeszłości Karlskrona. Wielką ozdobą rynku jest pomnik króla Karola XI – założyciela miasta i jego największego dobrodzieja. Innym ciekawym obiektem wzniesionym przy Wielkim Rynku jest kościół Fryderyka. Ta luterańska świątynia intryguje swym ascetycznym wnętrzem, a jej fasada jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie miasta. W gronie innych zabytków sakralnych tego miasta wyróżnia się kościół Trójcy Świętej oraz kościół Admiralicji. Ta druga świątynia, jako jedna z najstarszych budowli na terenie miasta, z całą pewnością zasługuje na uwagę turystów.

Karlskrona – wieża ciśnień

Uwagę turystów przyciąga również neogotycka wieża ciśnień, która ze względu na swą piękną formę bywa nazywana zamkiem na wodzie. W jej wnętrzu można zobaczyć ciekawe zbiory sztuki, gdyż wieża stała się siedzibą niewielkiego, prywatnego muzeum. Wielką ozdobą miasta są też jego pomniki. Tu największym zainteresowaniem cieszy się rzeźba Nilsa Holgerssona z powieści „Cudowna podróż”. Przedstawia ona małego chłopca, który wybiega z otwartej książki i pędzi na spotkanie z nowymi przygodami.

Na terenie miasta nie brak też atrakcji typowych dla skandynawskich ośrodków portowych. Targ rybny i rzeźba rybaczki to atrakcje, które w ciekawy sposób przypominają o tradycyjnych zajęciach i historii tego miasta. Przyciąga również Nabrzeże Królewskie oraz słynny bastion Aurora. Wielką atrakcją jest tu również Muzeum Marynarki Wojennej, które w czasie wycieczki po Szwecji koniecznie trzeba zwiedzić. Ta placówka muzealna należy do najwspanialszych i najwyżej ocenianych w całym kraju, a prezentowane tu zbiory mogą zachwycić każdego.

Zobacz także

Hiszpańskie wyspy – wycieczka

euro

Jakie miejsca warto zobaczyć na Węgrzech?

redakcja serwisu

Wyjazdy na narty autokarem – pomysł tanie wakacje w zimowej scenerii

redakcja serwisu

Zostaw komentarz