Posiadanie licencji pilota to marzenie wielu mężczyzn – zwłaszcza tych, którzy wychowali się na filmach z lat 90-tych. Wówczas pokazywani byli jako młodzi, wysportowani i bogaci. Dzisiaj na rynku pracy nie brakuje ofert dla pilotów samolotów. Co zrobić, aby ubiegać się o taką pracę?
Licencja pilota
Droga od podjęcia decyzji o lataniu do realizacji samodzielnych lotów jest bardzo długa i niekoniecznie usłana różami. Trudno się temu dziwić. Na kierujących samolotami ciąży ogromna odpowiedzialność. Nawet niewielki błąd może skończyć się tragicznie, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do tego zawodu. Aby móc go wykonywać – zarabiać całkiem pokaźne sumy – niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej licencji.
Dostępna jest praca w Zamościu. Zobacz!
Tych wyróżniamy kilka.
-
PPL(A) — Private Pilot Licence (Aircraft) to podstawowa licencja turystyczna, która umożliwia latanie rekreacyjne w dobrych warunkach atmosferycznych. Osoby posiadające taką licencję mogą samodzielnie wzbijać się w powietrze, ale nie mogą robić tego zarobkowo. Żeby uzyskać licencję PPL(A) należy mieć ukończone 17 lat i odbyć specjalne szkolenie zakończone egzaminem. Sam kurs na pilota trwa około 150 godzin.
-
CPL(A) — Commercial Pilot Licence (Aircraft) to licencja pilota zawodowego, dzięki której osoby będące w jej posiadaniu mogą pilotować samoloty w celach zarobkowych. Licencja ta ma jednak pewne ograniczenia. Posiadający ją piloci mogą prowadzić tylko maszyny o masie do 5,7 tony i zabierać na pokład maksymalnie 9 pasażerów. Z powodzeniem mogą natomiast pełnić rolę drugiego pilota w większych samolotach.
-
ATPL – to najwyższa licencja, jaką można uzyskać w lotnictwie cywilnym. Umożliwia ona sterowanie samolotami o masie powyżej 5,7 tony i transportowanie więcej niż 9 pasażerów. Przede wszystkim umożliwia pilotowanie samolotów pasażerskich.
Uzyskanie najwyższej licencji nie jest zadaniem prostym. Konieczne jest ukończenie kursu, który obejmuje 120 godzin wykładów oraz 530 godzin nauki własnej. Niezbędne jest również zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych, a także wylatanie co najmniej 200 godzin.
Kompetencje pilota samolotów
Posiadanie odpowiedniej licencji to nie jedyne kompetencje, które musi posiadać kandydat na pilota samolotu. Żeby osiągać duże sukcesy w tym zawodzie potrzebna jest mieszanka odpowiednich cech charakteru. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
Zobacz: aktualne ogłoszenia praca
-
umiejętność pracy w stresie – lądowanie w niesprzyjających warunkach jest ogromnym wysiłkiem emocjonalnym dla pasażerów. Jedyną osobą, która musi w takiej sytuacji zachować spokój jest pilot samolotu. To od jego umiejętności opanowania stresu może zależeć życie osób zgromadzonych na pokładzie.
-
umiejętność współpracy z innymi – pilot samolotu nie działa w pojedynkę. Musi współpracować z drugim pilotem, obsługą samolotu, a także pracownikami lotniska.
-
ponadprzeciętna spostrzegawczość – nawet najmniejszy sygnał na ekranach kokpitu może oznaczać potencjalne problemy. Odpowiednio wczesne ich zdiagnozowanie pozwala w porę poradzić sobie z wyzwaniem.